
High-precision plate, tube, and integrated cutting systems engineered for sustainable manufacturing and maximum productivity.
3000W-30000W
1. Open type CNC Fiber Laser Cutting Machine.
2. Supports various graphic file formats, including DXF, PLT, DWG, AI, G-code, and IGS (for tube cutting) and also compatible with other nesting software.
3. Supports multiple brand nesting software; multilingual support; auxiliary gas low pressure and cutting error alarm.
4. The machine widely used in metal parts processing, sheet metal processing, metal sheet cutting, etc. with efficient, precise and flexible characteristics to meet the personalized needs of different customers.

3000W-30000W
1. Open type CNC Fiber Laser Cutting Machine.
2. Supports various graphic file formats, including DXF, PLT, DWG, AI, G-code, and IGS (for tube cutting) and also compatible with other nesting software.
3. Supports multiple brand nesting software; multilingual support; auxiliary gas low pressure and cutting error alarm.
4. The machine widely used in metal parts processing, sheet metal processing, metal sheet cutting, etc. with efficient, precise and flexible characteristics to meet the personalized needs of different customers.
3000W-30000W power adapter, efhcient processing of stainless steel/carbon
steel 1-50mm thiekness,fast and accurate cutting, smooth cross section

3000W-30000W power adapter, efhcient processing of stainless steel/carbon steel 1-50mm thiekness,fast and accurate cutting, smooth cross section
High-quality carbon steel low-center-of-gravity structural welding,built-in expansion
joint design,heat-resistant and anti-deformation, lifespan increased by 20 times

High-quality carbon steel low-center-of-gravity structural welding,built-in expansion joint design,heat-resistant and anti-deformation, lifespan increased by 20 times
Light, strong and stable
Dynamic performance improvement

Light, strong and stable Dynamic performance improvement 30%
Modular design, ready to install and disassemble,saving time and effort in maintenance

Modular design, ready to install and disassemble,saving time and effort in maintenance
Fully consider ergonomics, scientifically design blade spacing
less slag and easy maintenance

Fully consider ergonomics, scientifically design blade spacing less slag and easy maintenance
The bed is integrated with a horizontal reference, and the whole process fromprocessing to assembly is
leveled accordingto this reference, ensuring the same precision in the factory and on site

The bed is integrated with a horizontal reference, and the whole process fromprocessing to assembly is leveled accordingto this reference, ensuring the same precision in the factory and on site
Automobile manufacturing, advertising signage, construction machinery, elevator production, kitchen cabinets, medical devices
Automobile manufacturing, advertising signage, construction machinery, elevator production, kitchen cabinets, medical devices


| W Series 1530 Sheet Matel Laser Cutting | |
| Laser Power | 3.0kw |
| Laser Source Service Life | 100000 Working Hours |
| Working Area | 1530mm*3050mm |
| X/Y/Z-Axis Route | 1530mm/3050mm/110mm |
| Form of Working Plate | Single Bed |
| Cutting thickness Mild Steel/Stainless Steel | MS/CS 18mm/SS 8mm |
| Fastest Rotation Speed | 120m/min |
| Acceleration | 1.0G |
| XY Axis Positioning Accuracy | ±0.03mm/m |
| XY Axis Repeatability | ±0.02mm |
| Machine Noise | ﹤75db |
| Operating Voltage | 380V ±5% 50Hz Three-Phase |
| Overall Power Distribution | 23KW/40A |
| Machine Dimensions (length, width and height) | 4375*2260*1850 |
| Laser source | Raycus RFL-C3000S-CE 3000W |
| Fiber laser cutting head | Raytools BM110 Auto-Focus Cutting Head |
| Machine bed | Heat Treated Thick Heavy Plate Welded |
| Beam | 3rd Generation Aviation Aluminum Gantry |
|
Control system ( software included) |
CypCut2000E Control System & FSCUT2000E BUS Software |
| Sever motor and driver | VEICHI High Speed BUS |
| X/Y/Z gear wheel and rack | T-WIN Rack Gear |
| Transmission | Mute Transmission |
| Pneumatic&Gas tube system | AVENTICS ED05 Germany |
| Water cooling machine | S&A/HANLI |
| Electric proportional valve | AVENTICS Germany |
| Number of monitor/Screen | 1 |
| Electrical components | Schneider France |
| Electric control cabinet and operation table | XTLASER |
| Smoke Emission system | XTLASER Dust Exhaust System&Pipe |
| Auxiliary Gas Support | Oxygen/Nitrogen/Compressed Air |
| Material Dragging Tray | Tray+Anti laser Protect |
| Automatic Sub-Area Dust Exhaust | 3 Sub Area |
| Warning Light | Tri-colour Light |
| Guide Rail | LAAK/PEK |
| Reducer | TAIFU |
| Level 3 piercing | YES |
| Auto Plate Positioning | YES |
| Power off working memory | YES |
| Frog Jump Moving | YES |
| Cooling Point/lead line/Micro Joint | YES |
| Stainless Steel Film Cutting Function | YES |
| Basic Nesting Function | YES |
| Intelligent Obstacle avoidance | YES |
| Cutting Head Anti-Collision module design | YES |
| Protective lens temperature monitoring | YES |
| Airflow monitoring function | YES |
| Organ Cover Anti laser spark Protective armor | YES |
| Laser Abnormal alarm | YES |
| Cutting abnormal alarm | YES |
| Water Cooling System abnormal alarm | YES |
| Emergency Stop Switch | YES |
| Laser protective goggles | YES |
| Electrical cabinet heat cooling Fans | YES |
| Spare Consumables&tools | YES |
| Voltage Regulator (50KVA ) | YES |
|
Magnetic Hand-held Unit |
YES |
|
Air Compressor (380V/50Hz/16Bar/15KW) |
YES |
For more questions, please contact us.
Fiber laser cutting machines can cut most metal materials, including stainless steel, carbon steel, aluminum, copper, alloy steel, galvanized sheet, titanium, etc. They are widely used in sheet metal processing, kitchen utensils, aerospace, metal cabinets, automotive parts, construction and other industries.
Laser cutting technology has significant comprehensive advantages over traditional cutting methods (such as flame cutting, plasma cutting, waterjet cutting).
High precision laser cutting, narrow kerf width, smooth and burr-free, small heat-affected zone, no need for secondary grinding and polishing.
Non-contact processing, no mechanical stress, avoiding tool wear or material deformation.
Fiber laser cutting machines require professional laser cutting control software and CAM software to process design files and generate cutting paths, such as LightBurn, AutoCA, etc., and are compatible with DXF, SVG, AI (Adobe Illustrator), EPS, DWG, PDF, PLT, etc.
The laser power of the laser cutter depends on the cutting material and thickness. If you don’t know how to choose the right power for your device, please contact us.
Clean or replace the optics (focusing mirror, reflector) and nozzle regularly to avoid contamination affecting the cutting quality.
Check the operation status of the cooling system (water-cooled or air-cooled) to ensure that the water temperature and flow rate are normal to prevent the laser from overheating.
Clean the debris of the guide rail, screw and other transmission parts and lubricate them regularly to ensure the precision of movement; check the filtering device of the dust removal system and clean the soot residue in time.
XT LASER’s sheet metal laser cutting machine is equipped with a visual operation interface and a detailed operation manual, so even if you are a novice, you can quickly get started. If you are a beginner, it is recommended to read the safety guide before use, or contact our professional technicians online.
The lead time is usually 4 to 6 weeks, depending on the type of equipment and the specific needs of the customer. We will provide a detailed delivery schedule at the time of order confirmation and maintain communication during production and transportation to ensure on-time delivery.
Phone:+86 13589060756
Submit your information, and an account manager will contact you within 24 hours.
