
持続可能な製造と最大限の生産性を実現するために設計された、高精度の板材、パイプ、および一体型切断システム。
3000W~30000W
1. Open type CNC Fiber Laser Cutting Machine.
2. Supports various graphic file formats, including DXF, PLT, DWG, AI, G-code, and IGS (for tube cutting) and also compatible with other nesting software.
3. Supports multiple brand nesting software; multilingual support; auxiliary gas low pressure and cutting error alarm.
4. The machine widely used in metal parts processing, sheet metal processing, metal sheet cutting, etc. with efficient, precise and flexible characteristics to meet the personalized needs of different customers.

3000W~30000W
1. Open type CNC Fiber Laser Cutting Machine.
2. Supports various graphic file formats, including DXF, PLT, DWG, AI, G-code, and IGS (for tube cutting) and also compatible with other nesting software.
3. Supports multiple brand nesting software; multilingual support; auxiliary gas low pressure and cutting error alarm.
4. The machine widely used in metal parts processing, sheet metal processing, metal sheet cutting, etc. with efficient, precise and flexible characteristics to meet the personalized needs of different customers.
3000W-30000W電源アダプター、ステンレス鋼/カーボンの効率的な処理
鋼の厚さ1〜50mm、高速かつ正確な切断、滑らかな断面

3000W-30000W電源アダプター、厚さ1-50mmのステンレス鋼/炭素鋼の効率的な加工、高速で正確な切断、滑らかな断面
高品質の炭素鋼低重心構造溶接、内蔵拡張
ジョイント設計、耐熱性と変形防止、寿命が20倍に増加

高品質の炭素鋼の低重心構造溶接、内蔵伸縮継手設計、耐熱性と耐変形性、寿命が20倍に増加
軽量、高強度、安定性
動的パフォーマンスの向上

軽量、高強度、高安定性 ダイナミックパフォーマンス30%向上
モジュール設計で、取り付けと分解が簡単で、メンテナンスの時間と労力を節約できます。

モジュール設計で、取り付けと分解が簡単で、メンテナンスの時間と労力を節約できます。
人間工学を十分に考慮し、科学的にブレード間隔を設計
スラグが少なく、メンテナンスが容易

人間工学を十分に考慮し、ブレード間隔を科学的に設計し、スラグが少なくメンテナンスが容易です。
ベッドは水平基準と一体化されており、加工から組み立てまでの全工程が
この基準に従って水平調整することで、工場と現場で同じ精度が確保されます。

ベッドには水平基準が組み込まれており、加工から組み立てまでの全工程がこの基準に従って水平調整されるため、工場と現場で同じ精度が保証されます。
自動車製造、広告看板、建設機械、エレベーター製造、キッチンキャビネット、医療機器
自動車製造、広告看板、建設機械、エレベーター製造、キッチンキャビネット、医療機器


| W Series 1530 Sheet Matel Laser Cutting | |
| Laser Power | 3.0kw |
| Laser Source Service Life | 100000 Working Hours |
| 加工エリア | 1530mm*3050mm |
| X/Y/Z-Axis Route | 1530mm/3050mm/110mm |
| Form of Working Plate | Single Bed |
| Cutting thickness Mild Steel/Stainless Steel | MS/CS 18mm/SS 8mm |
| Fastest Rotation Speed | 120m/min |
| Acceleration | 1.0G |
| XY Axis Positioning Accuracy | ±0.03mm/m |
| XY Axis Repeatability | ±0.02mm |
| Machine Noise | ﹤75db |
| Operating Voltage | 380V ±5% 50Hz Three-Phase |
| Overall Power Distribution | 23KW/40A |
| Machine Dimensions (length, width and height) | 4375*2260*1850 |
| Laser source | Raycus RFL-C3000S-CE 3000W |
| Fiber laser cutting head | Raytools BM110 Auto-Focus Cutting Head |
| Machine bed | Heat Treated Thick Heavy Plate Welded |
| Beam | 3rd Generation Aviation Aluminum Gantry |
|
制御システム ( software included) |
CypCut2000E Control System & FSCUT2000E BUS Software |
| Sever motor and driver | VEICHI High Speed BUS |
| X/Y/Z gear wheel and rack | T-WIN Rack Gear |
| Transmission | Mute Transmission |
| Pneumatic&Gas tube system | AVENTICS ED05 Germany |
| Water cooling machine | S&A/HANLI |
| Electric proportional valve | AVENTICS Germany |
| Number of monitor/Screen | 1 |
| Electrical components | Schneider France |
| Electric control cabinet and operation table | XTLASER |
| Smoke Emission system | XTLASER Dust Exhaust System&Pipe |
| Auxiliary Gas Support | Oxygen/Nitrogen/Compressed Air |
| Material Dragging Tray | Tray+Anti laser Protect |
| Automatic Sub-Area Dust Exhaust | 3 Sub Area |
| Warning Light | Tri-colour Light |
| ガイドレール | LAAK/PEK |
| 減速機 | TAIFU |
| Level 3 piercing | YES |
| Auto Plate Positioning | YES |
| Power off working memory | YES |
| Frog Jump Moving | YES |
| Cooling Point/lead line/Micro Joint | YES |
| Stainless Steel Film Cutting Function | YES |
| Basic Nesting Function | YES |
| Intelligent Obstacle avoidance | YES |
| Cutting Head Anti-Collision module design | YES |
| Protective lens temperature monitoring | YES |
| Airflow monitoring function | YES |
| Organ Cover Anti laser spark Protective armor | YES |
| レーザー異常警報 | YES |
| Cutting abnormal alarm | YES |
| Water Cooling System abnormal alarm | YES |
| Emergency Stop Switch | YES |
| Laser protective goggles | YES |
| Electrical cabinet heat cooling Fans | YES |
| Spare Consumables&tools | YES |
| Voltage Regulator (50KVA ) | YES |
|
Magnetic Hand-held Unit |
YES |
|
Air Compressor (380V/50Hz/16Bar/15KW) |
YES |
さらにご質問がある場合は、お問い合わせください。
ファイバーレーザー切断機は、ステンレス鋼、炭素鋼、アルミニウム、銅、合金鋼、亜鉛メッキ鋼板、チタンなど、ほとんどの金属材料を切断できます。板金加工、台所用品、航空宇宙、金属キャビネット、自動車部品、建設などの業界で広く使用されています。
レーザー切断技術は、従来の切断方法(火炎切断、プラズマ切断、ウォータージェット切断など)に比べて、総合的に大きな利点があります。
高精度レーザー切断、狭い切断幅、滑らかでバリのない、熱影響部が小さい、二次研磨や研磨が不要。
非接触処理なので機械的ストレスがなく、工具の摩耗や材料の変形を回避できます。
ファイバーレーザー切断機には、LightBurn、AutoCA などの設計ファイルを処理して切断パスを生成するための専門的なレーザー切断制御ソフトウェアと CAM ソフトウェアが必要であり、DXF、SVG、AI (Adobe Illustrator)、EPS、DWG、PDF、PLT などと互換性があります。
レーザーカッターのレーザー出力は、切断する材料と厚さによって異なります。お使いのデバイスに適した出力の選び方がわからない場合は、お気軽にお問い合わせください。
切断品質に影響を与える汚染を避けるために、光学系(集束ミラー、反射鏡)とノズルを定期的に清掃または交換してください。
レーザーの過熱を防ぐために、冷却システム(水冷式または空冷式)の動作状態をチェックして、水温と流量が正常であることを確認します。
ガイドレール、ネジ、その他の伝動部品の破片を清掃し、定期的に潤滑油を差して動きの精度を確保します。また、除塵システムの濾過装置を点検し、すすの残留物を適時に清掃します。
XT LASERの板金レーザー切断機は、視覚的な操作インターフェースと詳細な操作マニュアルを備えているため、初心者の方でもすぐに使い始めることができます。初心者の方は、ご使用前に安全ガイドをお読みいただくか、オンラインで専門技術者にお問い合わせいただくことをお勧めします。
リードタイムは通常4~6週間ですが、機器の種類やお客様の具体的なニーズによって異なります。ご注文確定時に詳細な納期をご案内し、生産中および輸送中も常に連絡を取り合い、納期厳守に努めます。
Phone:+86 13589060756
お客様の情報をご提出いただければ、担当アカウントマネージャーが24時間以内にご連絡いたします。
