Search Product
Search Post

Sistemas de corte de alta precisão para chapas, tubos e sistemas integrados, projetados para manufatura sustentável e máxima produtividade.
3000W-30000W
1. Open type CNC Fiber Laser Cutting Machine.
2. Supports various graphic file formats, including DXF, PLT, DWG, AI, G-code, and IGS (for tube cutting) and also compatible with other nesting software.
3. Supports multiple brand nesting software; multilingual support; auxiliary gas low pressure and cutting error alarm.
4. The machine widely used in metal parts processing, sheet metal processing, metal sheet cutting, etc. with efficient, precise and flexible characteristics to meet the personalized needs of different customers.

3000W-30000W
1. Open type CNC Fiber Laser Cutting Machine.
2. Supports various graphic file formats, including DXF, PLT, DWG, AI, G-code, and IGS (for tube cutting) and also compatible with other nesting software.
3. Supports multiple brand nesting software; multilingual support; auxiliary gas low pressure and cutting error alarm.
4. The machine widely used in metal parts processing, sheet metal processing, metal sheet cutting, etc. with efficient, precise and flexible characteristics to meet the personalized needs of different customers.
3000W-30000W power adapter, efhcient processing of stainless steel/carbon
steel 1-50mm thiekness,fast and accurate cutting, smooth cross section

3000W-30000W power adapter, efhcient processing of stainless steel/carbon steel 1-50mm thiekness,fast and accurate cutting, smooth cross section
High-quality carbon steel low-center-of-gravity structural welding,built-in expansion
joint design,heat-resistant and anti-deformation, lifespan increased by 20 times

High-quality carbon steel low-center-of-gravity structural welding,built-in expansion joint design,heat-resistant and anti-deformation, lifespan increased by 20 times
Leve, resistente e estável
Dynamic performance improvement

Light, strong and stable Dynamic performance improvement 30%
Modular design, ready to install and disassemble,saving time and effort in maintenance

Modular design, ready to install and disassemble,saving time and effort in maintenance
Fully consider ergonomics, scientifically design blade spacing
Menos escória e manutenção fácil

Fully consider ergonomics, scientifically design blade spacing less slag and easy maintenance
The bed is integrated with a horizontal reference, and the whole process fromprocessing to assembly is
leveled accordingto this reference, ensuring the same precision in the factory and on site

The bed is integrated with a horizontal reference, and the whole process fromprocessing to assembly is leveled accordingto this reference, ensuring the same precision in the factory and on site
Manufatura automotiva, sinalização publicitária, maquinaria de construção, produção de elevadores, armários de cozinha, dispositivos médicos
Manufatura automotiva, sinalização publicitária, maquinaria de construção, produção de elevadores, armários de cozinha, dispositivos médicos


| W Series 1530 Sheet Matel Laser Cutting | |
| Laser Power | 3.0kw |
| Laser Source Service Life | 100000 Working Hours |
| Área de trabalho | 1530mm*3050mm |
| X/Y/Z-Axis Route | 1530mm/3050mm/110mm |
| Form of Working Plate | Single Bed |
| Cutting thickness Mild Steel/Stainless Steel | MS/CS 18mm/SS 8mm |
| Fastest Rotation Speed | 120m/min |
| Acceleration | 1.0G |
| XY Axis Positioning Accuracy | ±0.03 mm/m |
| XY Axis Repeatability | ±0.02mm |
| Machine Noise | ﹤75db |
| Operating Voltage | 380V ±5% 50Hz Three-Phase |
| Overall Power Distribution | 23KW/40A |
| Machine Dimensions (length, width and height) | 4375*2260*1850 |
| Laser source | Raycus RFL-C3000S-CE 3000W |
| Fiber laser cutting head | Raytools BM110 Auto-Focus Cutting Head |
| Machine bed | Heat Treated Thick Heavy Plate Welded |
| Beam | 3rd Generation Aviation Aluminum Gantry |
|
Sistema de controle ( software included) |
CypCut2000E Control System & FSCUT2000E BUS Software |
| Sever motor and driver | VEICHI High Speed BUS |
| X/Y/Z gear wheel and rack | T-WIN Rack Gear |
| Transmission | Mute Transmission |
| Pneumatic&Gas tube system | AVENTICS ED05 Germany |
| Water cooling machine | S&A/HANLI |
| Electric proportional valve | AVENTICS Germany |
| Number of monitor/Screen | 1 |
| Electrical components | Schneider France |
| Electric control cabinet and operation table | XTLASER |
| Smoke Emission system | XTLASER Dust Exhaust System&Pipe |
| Auxiliary Gas Support | Oxygen/Nitrogen/Compressed Air |
| Material Dragging Tray | Tray+Anti laser Protect |
| Automatic Sub-Area Dust Exhaust | 3 Sub Area |
| Warning Light | Tri-colour Light |
| Guia Linear | LAAK/PEK |
| Redutor | TAIFU |
| Level 3 piercing | YES |
| Auto Plate Positioning | YES |
| Power off working memory | YES |
| Frog Jump Moving | YES |
| Cooling Point/lead line/Micro Joint | YES |
| Stainless Steel Film Cutting Function | YES |
| Basic Nesting Function | YES |
| Intelligent Obstacle avoidance | YES |
| Cutting Head Anti-Collision module design | YES |
| Protective lens temperature monitoring | YES |
| Airflow monitoring function | YES |
| Organ Cover Anti laser spark Protective armor | YES |
| Alarme de Anormalidade do Laser | YES |
| Cutting abnormal alarm | YES |
| Water Cooling System abnormal alarm | YES |
| Emergency Stop Switch | YES |
| Laser protective goggles | YES |
| Electrical cabinet heat cooling Fans | YES |
| Spare Consumables&tools | YES |
| Voltage Regulator (50KVA ) | YES |
|
Magnetic Hand-held Unit |
YES |
|
Air Compressor (380V/50Hz/16Bar/15KW) |
YES |
Para mais informações, entre em contato conosco.
As máquinas de corte a laser de fibra podem cortar a maioria dos materiais metálicos, incluindo aço inoxidável, aço carbono, alumínio, cobre, aço liga, chapa galvanizada, titânio, etc. Elas são amplamente utilizadas no processamento de chapas metálicas, utensílios de cozinha, indústria aeroespacial, armários metálicos, peças automotivas, construção civil e outros setores.
A tecnologia de corte a laser apresenta vantagens abrangentes significativas em relação aos métodos de corte tradicionais (como corte a chama, corte a plasma e corte a jato de água).
Corte a laser de alta precisão, largura de corte estreita, superfície lisa e sem rebarbas, pequena zona afetada pelo calor, sem necessidade de retificação e polimento secundários.
Processamento sem contato, sem estresse mecânico, evitando desgaste da ferramenta ou deformação do material.
As máquinas de corte a laser de fibra requerem software profissional de controle de corte a laser e software CAM para processar arquivos de projeto e gerar trajetórias de corte, como LightBurn, AutoCA, etc., e são compatíveis com DXF, SVG, AI (Adobe Illustrator), EPS, DWG, PDF, PLT, etc.
A potência do laser da máquina de corte depende do material a ser cortado e da sua espessura. Se você não sabe como escolher a potência adequada para o seu equipamento, entre em contato conosco.
Limpe ou substitua regularmente as lentes (espelho de focalização, refletor) e o bico para evitar que a contaminação afete a qualidade do corte.
Verifique o estado de funcionamento do sistema de refrigeração (a água ou a ar) para garantir que a temperatura e a vazão da água estejam normais, evitando assim o sobreaquecimento do laser.
Limpe os detritos do trilho guia, parafuso e outras peças de transmissão e lubrifique-as regularmente para garantir a precisão do movimento; verifique o dispositivo de filtragem do sistema de remoção de poeira e limpe os resíduos de fuligem em tempo hábil.
A máquina de corte a laser para chapas metálicas da XT LASER possui uma interface de operação visual e um manual de instruções detalhado, permitindo que mesmo iniciantes comecem a utilizá-la rapidamente. Caso seja iniciante, recomendamos a leitura do guia de segurança antes do uso ou o contato com nossos técnicos especializados online.
O prazo de entrega é geralmente de 4 a 6 semanas, dependendo do tipo de equipamento e das necessidades específicas do cliente. Forneceremos um cronograma de entrega detalhado no momento da confirmação do pedido e manteremos a comunicação durante a produção e o transporte para garantir a entrega no prazo.
Phone:+86 13589060756
Envie suas informações, e um gerente de contas entrará em contato com você em até 24 horas.
