
Sürdürülebilir üretim ve maksimum verimlilik için tasarlanmış yüksek hassasiyetli levha, boru ve entegre kesim sistemleri.
3000W-30000W
1. Open type CNC Fiber Laser Cutting Machine.
2. Supports various graphic file formats, including DXF, PLT, DWG, AI, G-code, and IGS (for tube cutting) and also compatible with other nesting software.
3. Supports multiple brand nesting software; multilingual support; auxiliary gas low pressure and cutting error alarm.
4. The machine widely used in metal parts processing, sheet metal processing, metal sheet cutting, etc. with efficient, precise and flexible characteristics to meet the personalized needs of different customers.

3000W-30000W
1. Open type CNC Fiber Laser Cutting Machine.
2. Supports various graphic file formats, including DXF, PLT, DWG, AI, G-code, and IGS (for tube cutting) and also compatible with other nesting software.
3. Supports multiple brand nesting software; multilingual support; auxiliary gas low pressure and cutting error alarm.
4. The machine widely used in metal parts processing, sheet metal processing, metal sheet cutting, etc. with efficient, precise and flexible characteristics to meet the personalized needs of different customers.
3000W-30000W power adapter, efhcient processing of stainless steel/carbon
steel 1-50mm thiekness,fast and accurate cutting, smooth cross section

3000W-30000W power adapter, efhcient processing of stainless steel/carbon steel 1-50mm thiekness,fast and accurate cutting, smooth cross section
High-quality carbon steel low-center-of-gravity structural welding,built-in expansion
joint design,heat-resistant and anti-deformation, lifespan increased by 20 times

High-quality carbon steel low-center-of-gravity structural welding,built-in expansion joint design,heat-resistant and anti-deformation, lifespan increased by 20 times
Hafif, güçlü ve kararlı
Dynamic performance improvement

Light, strong and stable Dynamic performance improvement 30%
Modular design, ready to install and disassemble,saving time and effort in maintenance

Modular design, ready to install and disassemble,saving time and effort in maintenance
Fully consider ergonomics, scientifically design blade spacing
Daha az cüruf ve kolay bakım

Fully consider ergonomics, scientifically design blade spacing less slag and easy maintenance
The bed is integrated with a horizontal reference, and the whole process fromprocessing to assembly is
leveled accordingto this reference, ensuring the same precision in the factory and on site

The bed is integrated with a horizontal reference, and the whole process fromprocessing to assembly is leveled accordingto this reference, ensuring the same precision in the factory and on site
Otomotiv imalatı, reklam tabelacılığı, inşaat makineleri, asansör üretimi, mutfak dolapları, tıbbi cihazlar
Otomotiv imalatı, reklam tabelacılığı, inşaat makineleri, asansör üretimi, mutfak dolapları, tıbbi cihazlar


| W Series 1530 Sheet Matel Laser Cutting | |
| Laser Power | 3.0kw |
| Laser Source Service Life | 100000 Working Hours |
| Çalışma Alanı | 1530mm*3050mm |
| X/Y/Z-Axis Route | 1530mm/3050mm/110mm |
| Form of Working Plate | Single Bed |
| Cutting thickness Mild Steel/Stainless Steel | MS/CS 18mm/SS 8mm |
| Fastest Rotation Speed | 120m/min |
| Acceleration | 1.0G |
| XY Axis Positioning Accuracy | ±0,03 mm/m |
| XY Axis Repeatability | ±0.02mm |
| Machine Noise | ﹤75db |
| Operating Voltage | 380V ±5% 50Hz Three-Phase |
| Overall Power Distribution | 23KW/40A |
| Machine Dimensions (length, width and height) | 4375*2260*1850 |
| Laser source | Raycus RFL-C3000S-CE 3000W |
| Fiber laser cutting head | Raytools BM110 Auto-Focus Cutting Head |
| Machine bed | Heat Treated Thick Heavy Plate Welded |
| Beam | 3rd Generation Aviation Aluminum Gantry |
|
Kontrol sistemi ( software included) |
CypCut2000E Control System & FSCUT2000E BUS Software |
| Sever motor and driver | VEICHI High Speed BUS |
| X/Y/Z gear wheel and rack | T-WIN Rack Gear |
| Transmission | Mute Transmission |
| Pneumatic&Gas tube system | AVENTICS ED05 Germany |
| Water cooling machine | S&A/HANLI |
| Electric proportional valve | AVENTICS Germany |
| Number of monitor/Screen | 1 |
| Electrical components | Schneider France |
| Electric control cabinet and operation table | XTLASER |
| Smoke Emission system | XTLASER Dust Exhaust System&Pipe |
| Auxiliary Gas Support | Oxygen/Nitrogen/Compressed Air |
| Material Dragging Tray | Tray+Anti laser Protect |
| Automatic Sub-Area Dust Exhaust | 3 Sub Area |
| Warning Light | Tri-colour Light |
| Kılavuz Ray | LAAK/PEK |
| Redüktör | TAIFU |
| Level 3 piercing | YES |
| Auto Plate Positioning | YES |
| Power off working memory | YES |
| Frog Jump Moving | YES |
| Cooling Point/lead line/Micro Joint | YES |
| Stainless Steel Film Cutting Function | YES |
| Basic Nesting Function | YES |
| Intelligent Obstacle avoidance | YES |
| Cutting Head Anti-Collision module design | YES |
| Protective lens temperature monitoring | YES |
| Airflow monitoring function | YES |
| Organ Cover Anti laser spark Protective armor | YES |
| Lazer Anormal Alarm | YES |
| Cutting abnormal alarm | YES |
| Water Cooling System abnormal alarm | YES |
| Emergency Stop Switch | YES |
| Laser protective goggles | YES |
| Electrical cabinet heat cooling Fans | YES |
| Spare Consumables&tools | YES |
| Voltage Regulator (50KVA ) | YES |
|
Magnetic Hand-held Unit |
YES |
|
Air Compressor (380V/50Hz/16Bar/15KW) |
YES |
Daha fazla sorunuz için lütfen bizimle iletişime geçin.
Fiber lazer kesim makineleri, paslanmaz çelik, karbon çelik, alüminyum, bakır, alaşımlı çelik, galvanizli sac, titanyum vb. dahil olmak üzere çoğu metal malzemeyi kesebilir. Sac işleme, mutfak eşyaları, havacılık, metal dolaplar, otomotiv parçaları, inşaat ve diğer sektörlerde yaygın olarak kullanılırlar.
Lazer kesim teknolojisi, geleneksel kesim yöntemlerine (alevle kesim, plazma kesim, su jetiyle kesim gibi) göre önemli ve kapsamlı avantajlara sahiptir.
Yüksek hassasiyetli lazer kesim, dar kesim genişliği, pürüzsüz ve çapaksız, küçük ısıdan etkilenen bölge, ikincil taşlama ve parlatmaya gerek yok.
Temassız işleme, mekanik gerilim yok, takım aşınması veya malzeme deformasyonu önleniyor.
Fiber lazer kesim makineleri, tasarım dosyalarını işlemek ve kesim yolları oluşturmak için LightBurn, AutoCA vb. gibi profesyonel lazer kesim kontrol yazılımı ve CAM yazılımı gerektirir ve DXF, SVG, AI (Adobe Illustrator), EPS, DWG, PDF, PLT vb. formatlarla uyumludur.
Lazer kesicinin lazer gücü, kesilecek malzemeye ve kalınlığına bağlıdır. Cihazınız için doğru gücü nasıl seçeceğinizi bilmiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.
Kesme kalitesini etkileyebilecek kirlenmeyi önlemek için optikleri (odaklama aynası, reflektör) ve nozulu düzenli olarak temizleyin veya değiştirin.
Lazerin aşırı ısınmasını önlemek için soğutma sisteminin (su soğutmalı veya hava soğutmalı) çalışma durumunu kontrol ederek su sıcaklığının ve akış hızının normal olduğundan emin olun.
Hareket hassasiyetini sağlamak için kılavuz ray, vida ve diğer tahrik parçalarındaki kalıntıları temizleyin ve düzenli olarak yağlayın; toz alma sisteminin filtreleme cihazını kontrol edin ve kurum kalıntılarını zamanında temizleyin.
XT LASER'ın sac metal lazer kesim makinesi, görsel bir işletim arayüzü ve ayrıntılı bir kullanım kılavuzu ile donatılmıştır, bu nedenle acemi olsanız bile hızlıca kullanmaya başlayabilirsiniz. Yeni başlayanlar için, kullanmadan önce güvenlik kılavuzunu okumanız veya çevrimiçi olarak profesyonel teknisyenlerimizle iletişime geçmeniz önerilir.
Teslim süresi, ekipman türüne ve müşterinin özel ihtiyaçlarına bağlı olarak genellikle 4 ila 6 hafta arasındadır. Sipariş onaylandığı anda detaylı bir teslimat programı sunacağız ve zamanında teslimatı sağlamak için üretim ve nakliye boyunca iletişim halinde olacağız.
Phone:+86 13589060756
Bilgilerinizi gönderin, hesap yöneticiniz 24 saat içinde sizinle iletişime geçecektir.
