
High-precision plate, tube, and integrated cutting systems engineered for sustainable manufacturing and maximum productivity.
3000W-30000W
Flagship model I Single platform high performanceplate laser cutting machine

3000W-30000W
Flagship model I Single platform high performanceplate laser cutting machine
3000-30000Wpower adapter, efficient processing of stainless steel/carbonsteel 150mm thjekness, fast and accurate cutting, smooth cross section

3000-30000Wpower adapter, efficient processing of stainless steel/carbonsteel 150mm thjekness, fast and accurate cutting, smooth cross section
The equipment adopts a split modular bed structure, which can be disassembled for transportation,easily overcoming the limitations of factory space and road width and height restrictions,breaking down the barriers to transporting oversized components. After being disassembled,it can be adapted to conventional logistics vehicles, avoiding thefreight costs and transportation damage risks associated with oversizedand overweight items, and significantly saving on additional expenses forlong-distance logistics and hoisting and handling.

The equipment adopts a split modular bed structure, which can be disassembled for transportation,easily overcoming the limitations of factory space and road width and height restrictions,breaking down the barriers to transporting oversized components. After being disassembled,it can be adapted to conventional logistics vehicles, avoiding thefreight costs and transportation damage risks associated with oversizedand overweight items, and significantly saving on additional expenses forlong-distance logistics and hoisting and handling.
Light, strong and stable
Dynamic performanceimprovement

Light, strong and stable
Dynamic performanceimprovement
Fully consider ergonomics, scientifically design blade spacing,
less slag and easy maintenance

Fully consider ergonomics, scientifically design blade spacing,
less slag and easy maintenance
Modular design, ready to install and disassemble,saving time and effort in maintenance.

Modular design, ready to install and disassemble,saving time and effort in maintenance.
Uniform heat dissipation and easy maintenance.

Uniform heat dissipation and easy maintenance.

| W2560FB 2.0 Technical parameters and configuration table | |
|---|---|
| Basic Information | |
| Optional models | W2560FB |
| Processing area | 2540×6100 |
| Table load capacity | ≤20kw (4800kg) 40mm |
| Machine tool dimensions | 7900×3390×1800 |
| Equipment weight (varies depending on power) | ≤20kw 6000KG |
| Maximum linkage speed | 120m/min |
| Maximum linkage acceleration | 1.2G |
| Feed height | 135mm |
| Positioning accuracy | ±0.03mm/m |
| Repeatability | ±0.03mm |
| Total power | |
| Total power/current of the unit (with 60KW laser) | × |
| Total power/current of the unit (with 40KW laser) | × |
| Total power/current of the unit (with 30KW laser) | × |
| Total power/current of the unit (with 20KW laser) | 89KW/178A |
| Total power/current of the unit (with 12KW laser) | 56KW/112A |
| Total power/current of the unit (with 6KW laser) | 30KW/60A |
| Total power/current of the unit (with 3KW laser) | 18KW/42A |
| Cutting precision parameters (1mm stainless steel) | |
| Roundness of a φ30mm circle | ≤0.1mm |
| 30mm difference between adjacent sides | ≤0.05mm |
| 190mm difference between adjacent sides | ≤0.05mm |
| 190mm difference between diagonals | ≤0.1mm |
| Mechanical configuration | |
| Crossbeam structure | Aluminum profile beam |
| Guide rails | XT Laser guide rail |
| Rack and pinion | XT Laser rack and pinion |
| Servo motor and driver | VEICHI bus high-speed servo motor (X: 1KW, Y: 1.5KW, Z: 0.75KW) |
| Reducer | XT Laser reducer |
| Automatic lubrication function | ● (including Z-axis) |
| Tool bar thickness | 5mm |
| Bed and carriage refractory bricks | Standard configuration |
| Zone dust removal | ● |
| Spin-on control table | ● |
| Electrical configuration | |
| Main electrical configuration | ● Domestic Chint / International Siemens |
| Control system + cutting head | ● <6KW 2000E+B3 Series ● 6KW 4000E+B4 Series ● 12-20KW 6000+B4 Series ● 30KW 8000+B6 Series (including professional kits, including SkyEye) ○ 12-20KW 8000+B6 Series (including professional kits, including SkyEye) |
| Nesting software | ● Networked Kits |
| Proportional valve | ● <6000W International Anwoch / Domestic Xingyu ● >6000W Anwoch |
| Display size | 21.5-inch |
| Intelligent configuration | |
| Laser cutting process database | ● |
| Auxiliary gas low pressure alarm function | ● <6000W (System Setting) ● >6000W Additional External Power Supply |
| Nitrogen proportional valve | ○ <6KW Optional ● ≥12KW Standard |
| Side-blown cooling | ○ <6000W Optional ● ≥6000W Standard |
| Safety light curtain | X |
| Nozzle self-cleaning | ● |
| Auxiliary configuration | |
| XT Laser water chiller | XT Laser water chiller (specification not allowed) |
| Dust removal equipment | ● One centrifugal fan (5.5KW) ○ (Domestic) |
| Optional configuration | |
| XT Laser dust collector (default without fan) | ○ XT Laser Dust Collector (See Auxiliary Equipment Selection Table for details) |
| WIFI function | ○ |
| XT Laser air compressor | ○ XT Laser Compressor (See Auxiliary Equipment Selection Table for details) |
| XT Laser voltage stabilizer | ○ XT Laser Voltage Stabilizer (See Auxiliary Equipment Selection Table for details) |
| Electrical control cabinet (with air conditioning) | ○ |
| Safety goggles | ● (Overseas) ○ (Domestic) |
| Footplate and expansion bolts | ○ |
For more questions, please contact us.
Fiber laser cutting machines can cut most metal materials, including stainless steel, carbon steel, aluminum, copper, alloy steel, galvanized sheet, titanium, etc. They are widely used in sheet metal processing, kitchen utensils, aerospace, metal cabinets, automotive parts, construction and other industries.
Laser cutting technology has significant comprehensive advantages over traditional cutting methods (such as flame cutting, plasma cutting, waterjet cutting).
High precision laser cutting, narrow kerf width, smooth and burr-free, small heat-affected zone, no need for secondary grinding and polishing.
Non-contact processing, no mechanical stress, avoiding tool wear or material deformation.
Fiber laser cutting machines require professional laser cutting control software and CAM software to process design files and generate cutting paths, such as LightBurn, AutoCA, etc., and are compatible with DXF, SVG, AI (Adobe Illustrator), EPS, DWG, PDF, PLT, etc.
The laser power of the laser cutter depends on the cutting material and thickness. If you don’t know how to choose the right power for your device, please contact us.
Clean or replace the optics (focusing mirror, reflector) and nozzle regularly to avoid contamination affecting the cutting quality.
Check the operation status of the cooling system (water-cooled or air-cooled) to ensure that the water temperature and flow rate are normal to prevent the laser from overheating.
Clean the debris of the guide rail, screw and other transmission parts and lubricate them regularly to ensure the precision of movement; check the filtering device of the dust removal system and clean the soot residue in time.
XT LASER’s sheet metal laser cutting machine is equipped with a visual operation interface and a detailed operation manual, so even if you are a novice, you can quickly get started. If you are a beginner, it is recommended to read the safety guide before use, or contact our professional technicians online.
The lead time is usually 4 to 6 weeks, depending on the type of equipment and the specific needs of the customer. We will provide a detailed delivery schedule at the time of order confirmation and maintain communication during production and transportation to ensure on-time delivery.
Phone:+86 13589060756
Submit your information, and an account manager will contact you within 24 hours.
